HTML, CSS, jQuery..
Picatura ta zilnica de ajutor!
Neotalk este un forum ce se axeaza pe o categorie generala, incercand sa cuprinda cat mai multe arii de activitate. Unele dintre sectiuni se dedica suportului si design-ului, iar altele discutiilor diverse.

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Cuvinte-cheie
Ultimele subiecte
» Ce ne mai jucam?
Mier Iul 03, 2013 9:47 am Scris de Angelo

» Doddy feat. Puya - Klandestin(Dollar Bill)
Vin Iun 21, 2013 9:08 pm Scris de BringTheChill

» Alex Velea - E marfa tare
Joi Iun 20, 2013 11:28 am Scris de <color=#00000>Adi</color>

» Golf-ul
Mier Iun 19, 2013 12:29 pm Scris de BringTheChill

» Adaugarea unui ceas in header(PhpBB3)
Mier Iun 19, 2013 9:32 am Scris de Angelo

» Greseli legate de gramatica limbii romane
Mar Iun 18, 2013 10:33 pm Scris de Angelo

» Red Hot Chili Peppers - Snow
Mar Iun 18, 2013 10:16 pm Scris de Angelo

» Eminem - I think my Dad's gone crazy
Mar Iun 18, 2013 11:48 am Scris de BringTheChill

» Beatles - Come together
Mar Iun 18, 2013 11:46 am Scris de BringTheChill

Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Parteneri
forum gratuit

Parteneri
forum gratuit

Top postatori
Gabi

BringTheChill

<color=#00000>Adi</color>

Angelo

DrRadulovici

razvan

Admin

StaarK*

Dani

Alexader

Code::Blocks
Pentru a putea posta, va rugam sa va creeati un cont de aici.
Daca deja aveti un cont, va putem conecta pe forum de aici.

Posteaza un subiect nou  Raspunde la subiect ::  :: General :: Tips and tricks :: Tutoriale C++Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 

Scris Dum Mar 10, 2013 12:23 pm

Primul lucru pe care îl avem de făcut după ce deschidem mediul CodeBlocks, este crearea unui fișier sursă. Aceasta se realizeaza din meniul File, submeniul New, opţiunea Empty File. După deschiderea fișierului sursă, acesta trebuie să fie salvat și să primească un nume. Salvareași denumirea fișierului sursă se face accesând meniul File, submeniul Save File As. În fereastra care ne apare, selectam directorul (locul) undedorim să salvăm fișierul, și îl denumim cu un nume ales de noi, cu extensia .cpp (de exemplu program.cpp). Este necesar să specificăm extensia, deoarece, implicit, fișierele C/C++ vor primi extensia .c, specifică programelor scrise în limbaj C, iar noi utilizăm instrucţiuni ale limbajului C++ în program. În continuare, urmează să scriem programul (instrucţiunile care îl compun) în acest fișier sursă.
Să considerăm un exemplu foarte simplu: programul afişează pe ecran un mesaj (mesajul
Primul meu program). Informaţia de prelucrat (de intrare) este însăşi mesajul (o constantă şir de caractere), iar prelucrarea ei constă în afişarea pe monitor.
Exemplu:
Cod:

#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
// comentariu pe o singura linie
/* comentariu pe
 mai multe linii */
cout<<"Primul meu program\n";
}

După scrierea programului, acesta urmează a fi compilat pentru obţinera fișierului obiect (cu extensia .o). În acest scop, din meniul Build selectăm opţiunea Compile current file. Dacă nu avem erori la compilare, urmează faza de linkeditare, în urma căreia obţinem fișierul executabil (extensia .exe). Aceasta se realizează din meniul Build, selectând opţiunea Build. În continuare, dacă nu avem erori nici în această fază, urmează să executăm programul creat selectând opţiunea Run din meniul Build. După fiecare modificare pe care o aducem programului, acesta trebuie recompilat și creat din nou fișierul executabil pentru ca acesta să conţină ultimele modificări. În caz contrar, se va executa vechea versiune a programului nostru, ce-a dinaintea modificărilor. Acești 3 pași prezentaţi (compilare, editare de legături, execuţie) se pot face separat, după cum am prezentat mai sus, sau grupat, apelând opţiunea
Build and run din meniul Build, sau, și mai simplu, apăsând tasta F9.

razvan
Rank: Moderator

Mesaje Mesaje : 32
Inscris pe Inscris pe : 05/03/2013

Vezi profilul utilizatorului

Scris Lun Mar 11, 2013 5:27 am

Foarte intresant, cred ca o sa ma axez si pe acest limbaj de codare este foarte intresant.

StaarK*
Rank: Membru nou

Mesaje Mesaje : 28
Inscris pe Inscris pe : 09/03/2013
Varsta : 23
Localizare Localizare : Bacau

Scris Lun Mar 11, 2013 10:28 am

Ai incercat sa rulezi programu daca te rog sa postezi in sectiunea de suport si la titlu sa pui intre [C++]

razvan

Scris Lun Mar 11, 2013 11:21 am

StaarK* a scris:
Foarte intresant, cred ca o sa ma axez si pe acest limbaj de codare este foarte intresant.

Intresant, intresant da... Neutral

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

BringTheChill

Mesaje Mesaje : 109
Inscris pe Inscris pe : 10/03/2013
Varsta : 20
Localizare Localizare : Craiova

Scris Mar Mar 12, 2013 12:39 am

Cand ii dau build nu face nimic iar cand ii dau run imi zice ca nu a fost costruit inca si ma intreaba daca il costruiesc,ii dau da si nu se intampla nimic. Ce trebuie sa fac?

DrRadulovici

Mesaje Mesaje : 43
Inscris pe Inscris pe : 04/03/2013

Scris Mar Mar 12, 2013 12:59 am

Te rog sa postezi in suport daca ai nelamuriri :d

razvan

Scris Mar Mar 12, 2013 1:03 am

Done!

DrRadulovici

Mesaje Mesaje : 43
Inscris pe Inscris pe : 04/03/2013

Scris

Continut sponsorizat
Rank:

Posteaza un subiect nou  Raspunde la subiect ::  :: General :: Tips and tricks :: Tutoriale C++Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 

Pentru a putea posta, va rugam sa va creeati un cont de aici.
Daca deja aveti un cont, va putem conecta pe forum de aici.
 •  Incercati sa utilizati un limbaj corect gramatical, care sa excluda exprimarile indecente sau inadecvate subiectului.
 •  Daca postati in sectiunile de suport evitati sa publicati un mesaj la un interval mai mic de 24 de ore.
 •  Respectati deciziile membrilor staff si nu continuati sau amplificati o cearta.
 •  Nu uita sa multumesti celor care te ajuta pentru a capata si data viitoare aceeasi cantitate de ajutor.